Звук [ф], буква “еф”

 

Навчання грамоти

1 клас

Тема. Звук [ф], буква “еф” . Професії .

Мета. Вчити правильно артикулювати звук [ф]. Формувати навички літературної вимови.
Розвивати в учнів артикуляційно-слухові відчуття, фонематичний слух.
Поповнювати словниковий запас учнів. Вчити складати поширені відповіді на запитання. 
Розвивати кругозір в дітей.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

У ч и т е л ь

Добрий день! В добрий час!

Рада, діти, бачить вас!

Ви почули всі дзвінок?

Д і т и

Він покликав на урок!

У ч и т е л ь

Кожен з вас приготувався?

Д і т и

На перерві постарався.

У ч и т е л ь

Зараз сядуть всі дівчата,

А за ними – і хлоп’ята.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляймось – не шуміти,

На уроці – не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок вже починаєм!

II. Мотивація навчальної діяльності.

– А урок сьогоднішній нехай всім принесе задоволення від дуже потрібної роботи. Адже ми продовжуємо вчитися читати, закріплювати уміння робити звуковий аналіз слів, розвивати мовлення.

          Сьогодні на уроці у нас є гостя. Хто вона? Дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

          Не стулить і на мить очей –

 Вночі полює на мишей,

Зате удень відпочиває.

Ні, це не кішка, а …(сова).

– Розумна Сова завітала до вас на урок. Вона працює у лісовій школі. А сьогодні хоче послухати, як учні нашого класу вміють читати. Ви готові?

III. Виявлення емоційного настрою дітей.

А настрій у вас як?

– ось так. (Показ малюнків).

І я такої думки теж,

Отож до праці?

– Авжеж.

IY. Мовна розминка.

1. ФОНЕТИЧНА ЗАРЯДКА.

– Як ґелґоче гусак?

– Як дудять у дудочку?

– Як дзижчить джміль?

– Дмухни на кульбабку.

– Як співають комарики?

– Як кричить осел?

– Як квакає жабка?

– Як мукає корова?

– Як мекає козеня?

– Як гарчить собака?

– Як виє вовк?

– Як фиркає кіт?

– Як ми сміємося?

2. АРТИКУЛЯЦІЙНА ХВИЛИНКА.

Конкурс скоромовок.

3. РОБОТА ЗА ТАБЛИЦЯМИ.

Гра “Без зупинок”

Читай чітко, швидко, без зупинок.

Пошукова таблиця.

4. ШВИДКІСНЕ ЧИТАННЯ. ЧИТАННЯ НЕЗНАЙОМОГО ТЕКСТУ ЗА 30 СЕКУНД.

Y. Підготовча робота до ознайомлення з новою буквою. Артикуляційно-слухові спостереження.

1. ПОСЛУХАЙТЕ НЕВЕЛИЧКИЙ ВІРШ І СКАЖІТЬ, ЯКИЙ ЗВУК У НЬОМУ ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ НАЙЧАСТІШЕ?

Федір любить фотографувати.

Фазанів пішов знімати.

Фазани летять у плавні –

Фотознімки будуть славні.

2. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА АРТИКУЛЯЦІЄЮ ЗВУКА [Ф].

(Нижня губа притискається до верхніх зубів, цю перешкоду розриває струмінь повітря, утворюється шум, без будь-якого голосу).

3. ВІДГАДУВАННЯ ЗАГАДКИ.

Гру цю люблять всі на світі:

І дорослі, і малі діти.

М’яч. Удар. І крики: “Го-ол!”

Пречудова гра … (Футбол).

4. ГРА “ФУТБОЛ”.

(Добір слів із звуком [ф]).

5. ГРА “ВПІЙМАЙ ЗВУК [Ф]”.

Фішка, вісім, фіалки, сарафан, носив, фарби, сонце, фабрика, професія, свято, фонтан, хвалько.

          Фламінго грають у футбол,

          Іде фінальний матч.

          От – от заб’ють фінальний гол –

          Влетить в ворота м’яч.

6. СЛОВНИКОВА РОБОТА.

          Фінал – слово, що походить з італійської мови і означає “кінець”, “завершення”.

          Фінальний матч – заключна зустріч у спортивних змаганнях, коли визначають переможця.

          Фазан – великий промисловий птах ряду курячих із яскравим оперенням.

          Фламінго – дуже красивий птах з довгою вигнутою шиєю і довгими ногами. Рожевокрилі фламінго занесені до Червоної книги, охороняються державою.

YI. Ознайомлення з буквою “еф”.

1. ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЯ.

Звук [ф] позначається буквою “еф”. Велика і мала букви мають однакову форму. Складається “еф” з двох півовалів і прямої палички між ними. Ця буква і звук не були властиві українській мові. Вона запозичена з грецької і вживається у словах іншомовного походження.

2. АНАЛІЗ ФОРМИ БУКВИ.

– На що схожа ця буква?

На ялинці дві сороки,

Видно хатку між дерев.

Я стою, узявшись в боки,

Круглий, ніби буква “еф”.

Зустрівши букву С в четвер,

Взяла під руку буква Р.

І повела на фіззарядку:

Як зветься буква ця?

– Ф.

Тактильне знайомство з буквою “еф”.

3. ДРУКУВАННЯ І МАЛОЇ І ВЕЛИКОЇ БУКВИ Ф, Ф У ЗОШИТАХ.

Фізхвилинка. Хвилинка пустотливості під музику.

4. ЗВУКО – БУКВЕНИЙ АНАЛІЗ СЛІВ.

– На які дві великі групи поділяються всі звуки української мови?

– Скільки голосних звуків в українській мові?

– Назвіть голосні звуки.

– Якими бувають приголосні звуки?

– Зробіть звуковий аналіз слів.

Дівчатка виконують завдання на дошці: фіалка, ферма, кофта. (Хлопчики перевіряють і роблять звуковий аналіз в зошитах).

Хлопчики виконують завдання на дошці: шарф, фазан, туфлі. (Дівчатка перевіряють і роблять звуковий аналіз в зошитах).

YII. Формування навиків читання.

1. ЧИТАННЯ ЗЛИТТЯ ЗВУКА [Ф] З УСІМА ГОЛОСНИМИ.

Фа, фо, фу, фи, фе, фі.

2. ЗАВДАННЯ В ПАРАХ.

Гра “Утвори нове слово”. Складання слів із “розсипаних” складів.

ФЕ, КА (кафе)

ТАН, ФОН (фонтан)

КУС, ФО (фокус)

3. РОБОТА НАД СЛОВАМИ У СТОВПЧИКАХ.

фара                    кофта                              Софійка                    ферма

фарба                    фартух                    Федько                    футболка

ферма                    туфельки                    Фома                              професія

форма                    шарф                              Гафійка                    асфальт

А) СЛОВНИКОВА РОБОТА:

Фабрика – місце, де щось виробляють (одяг, взуття).

Ферма – місце, де живуть свійські тварини.

Асфальт – чорна, смолиста маса для покриття доріг, тротуару.

Б) ЧИТАННЯ СЛІВ ВЧИТЕЛЕМ;

В) МОВЧАЗНЕ (НАПІВГОЛОСНЕ) ЧИТАННЯ УЧНЯМИ;

Г) ЧИТАННЯ “ЛАНЦЮЖКОМ”;

Д) ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ.

– Прочитати слова із звуком [ф] (на початку, в середині, в кінці слова)

– Прочитати слова, що відповідають на питання хто ?

– Що означають ці слова?

– Утворити від цих слів імена дорослих.

Софійка – Софія (“мудра”).

Федько – Федір (“дар Божий”).

4. ЧИТАННЯ СТОВПЧИКІВ СЛІВ У БУКВАРІ (СТ. 126-127).

Читання вчителем;

Читання “як бджілки”;

Читання “ланцюжком”;

Читання окремими учнями.

5. РОБОТА ЗА ІЛЮСТРАЦІЄЮ В БУКВАРІ.

– Кого бачите на малюнку?

– Що він робить?

– А ким працюють ваші батьки?

– Які вони мають професії?

6. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ.

– А зараз ми прослухаємо вірш. Він нам підкаже назву професії:

За кормом сидить він зранку,

Скрізь мандрує повсякчас.

Хто про це не мріяв змалку,

Ну скажіть, будь-ласка, враз.

– Правильно. Давайте повторимо це слово хором. Подивимось, що нам привіз шофер на машині? Це ж чарівне коло!

  Е

  Р О А

  М Б

            Ф

– Утворіть із букв чарівного кола слова.

– Прочитаємо слова, які привіз нам шофер.

– Молодці! З цим завданням ви впоралися.

Лунає дзвоник телефону, вчитель бере слухавку .

– Алло.

– Доброго дня.

– Так, так, так. Ми допоможемо.

– Діти? Хто телефонував?

– Це телефоніст. Повторили це слово. Це ще одна із професій. (Розповідь про дану професію).

– Діти, зв’язок був поганий, і я не всі букви почула. Допоможіть вгадати слова.

Ж . Р . Ф .

Д . Л . Ф . Н .

П . Р . Ф . ЛЬ

          – Молодці, і з цим завданням ви також впорались.

– Послухаємо віршик.

          І газети, і журнали, і листи, і телеграми,

          Щоб про все на світі знали.

          Він важливу справу робить –

          Кожен день до нас приходить.

– Хто це, діти?

– Так, це поштар.

– Сьогодні на урок він до нас не завітав, а завдання передав.

Робота з деформованим текстом. Складання речень.

Фабриці, верстати, є, на. – Завдання для першої групи.

Ліфт, у, будинках, є, великих. – Завдання для другої групи.

– Слухаємо наступну загадку.

Цілий день на посту:

Мужній вигляд, пильні очі,

Відведе від нас біду,

Може, вдень чи серед ночі.

– Хто це, діти?

– Так, це міліціонер.

– Повторили це слово.

– А хто з вас хоче бути міліціонером, захищати спокій всіх людей?

– Зараз ми перевіримо. Хто найшвидше впорається із завданням, той зможе обрати професію міліціонера.

  Таблиця “Хто що робить”

Тракторист                              літає

Льотчик                              оре

Водій                                        лікує

Вчитель                              водить

Лікар                                        пише

Художник                              навчає

Поет                                        вирощує

Хлібороб                              малює

– Наступна загадка.

Хто щодня заходить в клас

З усмішкою на вустах?

Хто навчає вас читати,

Рахувати і писати,

І щоденно, й повсякчас

Все турбується про вас?

– Правильно, це вчитель. І завдання від нього таке.

Добір загальних назв.

 

– Уважно прочитайте слова. Назвіть одним словом кожну пару слів.

Фартух                    фазан                                        фортепіано

Кофта(одяг)          фламінго(птахи)                    флейта(муз.інструменти)

– Молодці! А тапер ще раз прочитаємо назви професій, про які йшла мова на уроці. (Картки).

Шофер                              телефоніст

Поштар                              міліціонер

Вчитель                              лікар

Робота за ілюстрацією в букварі.

– Про яку професію мріють діти?

– Що допомогло вам про це дізнатися?

– Про яку професію мрієте ви.

YIII. Підсумок уроку.

– З якою буквою ми познайомились на уроці?

– Який звук вона позначає?

– З якими новими словами ви познайомились на уроці?

– Що вам сподобалось найбільше?

– Покажіть мені свій настрій.

– Молодці, я дякую вам за урок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*