Урок читання
4 клас
Тема. М.Коцюбинський. Харитя.
Мета. Удосконалювати навички виразного читання; розвивати вміння орієнтуватися у структурі оповідання, придумувати заголовки, розвивати навички елементарного аналізу художнього твору, давати характеристику дійовим особам твору, збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення; виховувати почуття любові до матері.
Хід уроку
I.Організація класу до роботи.
-Діти, у нас сьогодні на уроці присутні гості.Поверніться до них,посміхніться,привітайте їх сердечно і щиро.
А тепер сідайте,будь ласка. Хай сьогоднішній урок вам всім принесе задоволення від дуже потрібної роботи. Адже ми продовжимо працювати над оповіданням М.Коцюбинського “Харитя”, будемо інтонувати, читати в особах, працювати в парах, групах, брати інтерв’ю, складати сенкани.
II.Виявлення емоційного настрою дітей.
– А настрій у вас як?
– Ось так! (показ малюнків)
– І я такої думки теж. Отож до праці?
– Авжеж!
III.Розширення читацького досвіду.
– Я попрошу вас презентувати книгу, яку ви читали вдома у вільний час.
(Учень презентує свою книгу).
– Дякую. Я теж рекомендую вам прочитати цю книгу.
(Швидкісне читання. За 30с. перевіряється техніка читання нового тексту).
-У багатьох на партах я бачу пелюсточки з назвами творів, що ви прочитали. Отже, на перерві ваші чарівні квіточки (вказати на стенд) стануть ще пишнішими.
– Молодці,діти. Читайте і читайте. Адже, хто багато читає, той багато знає.
IV.Мовна розминка.
1.Вправа “Водолаз”.
2.Робота над скоромовкою.
Троянди тендітна краса,в пелюстках тремтлива роса.
3.Інтонаційний етюд.
“Доброго дня”(Я загрожую,дивуюсь,радію,запитую,стверджую).
– А тепер скажіть ці слова відповідно до вашого емоційного настрою.
Доброго дня, сьогодні,щодня.
Хай не псується годинник на вежі,
Хай буде все на землі, як належить:
Сонце – як сонце, літо – як літо,
Дощик – як дощик, діти – як діти.
Кожному дому щастя бажаю,
Хай усміхаються діти щодня
Доброго дня!
– Посміхніться. Бачу,що ротики в усіх стали слухняними і готовими до роботи.
– Але зараз “мозкова атака”.
V.Повторення вивченого матеріалу.Актуалізація опорних знань учнів.
1.Перевірка домашнього завдання.
– Перевіряю зміст прочитаного за тестами. Відкрили зошити, записуємо відповіді лише буквою.
(Діти працюють за тестами. Тести у додатку).
– Закінчили роботу.
Взаємоперевірка.
– У кого все правильно – червоний кружечок,одна помилка – синій, дві – жовтий.
– Які слова з тексту найбільше відповідають цьому малюнку?
– А цьому?
– Так, це опис ниви.А опис ниви треба було вивчити напам’ять.
(2-3 учні читають опис напам’ять).
2.Підсумок перевірки.
– Молодці,ви вдома добре попрацювали і засвоїли зміст I i II частин оповідання М.Коцюбинського “Харитя”.
VI.Мотивація навчальної діяльності.
– А зараз продовжуємо вивчати оповідання.Ви дізнаєтесь,що трапилось з дівчинкою,чи те,що ви передбачали на попередньому уроці.
VII.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Словникова робота.
Інколи запідпадьомкає перепелиця.
Скам’яніла на місці.
Лице пополотніло.
2.Первинне ознайомлення з текстом.
– А зараз ви прослухаєте III i IV частини оповідання “Харитя”. Слідкуйте пальчиком,щоб я бачила, чи встигаєте ви за мною. Відкрийте свої читанки і “папки художників”, слідкуючи, викладіть кольорову гаму сприйняття тексту.
(Слухання III,IV частини у магнітоф. запис.)
– Чи справдились ваші передбачення?
– Чому Харитя пішла жати жито?
– Покладіть червоні кружечки ті, хто встигав слідкувати за мною, сині – хто не встигав.
– У ваших “папках художників” наявні і темні,і яскраві кольори.
– Що означає темний колір? Що символізують яскраві?
VIII.Повторне читання тексту учнями і робота над текстом.
1. Читання у режимі “як бджілки”.
2. ”Земля – небо”.
3. ”Блискавка”.
Фізхвилинка.
– Встали.Закрили очі.Зімкнули долоньки і зробили пуп’янок квітки. Ви – чарівна маленька квіточка.Яким чудовим ароматом наповнився клас!
Вранці, коли сходить сонце,пелюстки квітки повільно починають розкриватися. Квітка розпустилася і дивиться на сонце, лише її пелюстки злегка колишуться від легкого вітерця.
Ввечері, коли на землі починає сутеніти, квітка повільно закриває пелюстки і засинає.
А ви прокинулись.
Вправи для очей.
“Маятник”, ”Квадрат”, ”По діагоналі”.
4.Робота в парах.
– Ставимо один одному питання по тексту і даємо відповідь.
– Оцініть один одного кольоровими кружечками.
5.Диференційоване завдання.
– А зараз завдання за вибором.Покладіть сигнальні картки,хто яке завдання обрав і працюємо.
1.Читати в особах. 1.Читати уривок,що найбільше відповідає
малюнкові в підручнику.
2.Знайти уривок,що треба 2.Вибрати уривок для читання,що найбіль-
читати з радістю,сумом. ше сподобався.
6.Перевірка диференційованого завдання.Оцінювання кружечками даного виду роботи.
7.Робота в групах.
Складання заголовків.
– Зараз попрацюємо в групах.
– На попередньому уроці ми складали заголовки до I i II ч., а зараз — до III i IV частин.
Перша група – експерти.
Друга група – заголовок до III частини.
Третя група – до IV частини.
(Розійшлись,порадились…сіли за парти).
– Чи переконали експертів ваші пропозиції щодо заголовків?
(Експерти оцінюють відповіді груп).
– Самооцініть свою роботу в групах.
– Я бачу, що ви прониклися змістом III, IV частин і зрозуміли головне.
8.Узагальнююча бесіда.
– Тож як ставилася маленька Харитя до своєї мами?
– Якою перед вами постала Харитя?
9.Елементи рольової гри “Інтерв’ю”.
– Якби ви були кореспондентом, яке питання поставили б Хариті?
10.Складання сенканів.
(Вчитель нагадує учням побудову сенканів).
Оцінювання. (За кількістю червоних,синіх та жовтих кружечків).
IX.Домашнє завдання.
Читати III i IV частини оповідання “Харитя”. За вибором:переказувати від першої особи,словесне малювання.
X.Підсумок уроку.
– Настрій у вас як? (Діти показують малюнки).
– Дякую за урок.
– Видно,що для своїх сердець ви взяли багато. Інакше не може бути,адже ви всі люблячі донечки і синочки. І слово мама для вас – “…великеє,найкращеє слово”.
Зараз продзвенить дзвінок
Наш закінчився урок.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
М. КОЦЮБИНСЬКИЙ. “ХАРИТЯ”.
1. Скільки тижнів минуло, як помер батько Хариті?
а) п’ять;
б) сім;
в) шість;
2. Якою перед вами постає Харитя?
а) руде дівчатко шести років;
б) русява дівчинка восьми років;
в) чорнява дівчинка десяти років?
3. Що робила Харитя, коли ви вперше зустрілися з нею?
а) заносила в хату відро, до половини наповнене водою;
б) чистила картоплю;
в) розтоплювала в печі.
4. Що готувала Харитя?
а) сніданок;
б) обід;
в) вечерю;
5. Чому так хвилювалась Харитина мама, що злягла саме тепер?
а) хліб стоїть у полі невижатий, осипається;
б) невикопана картопля;
в) неполатана стріха;
6. Що сказала Харитя мамі, коли йшла з дому?
а) що йде жати жито;
б) що піде на вулицю до дівчат побавитися;
в) що йде збирати городину.
7. Як почувала себе Харитя на ниві?
а) і добре, і страшно;
б) і весело, і лячно.
ПОБУДОВА СЕНКАНУ
Перший рядок – 1 слово, тема, іменник
Другий рядок – 2 слова, опис, прикметник + прикметник
Третій рядок – 3 слова, дія, обов’язково дієслово
Четвертий рядок – 4 слова, фраза, ставлення до теми
П’ятий рядок – 1 слово, синонім до теми